Elon Musk Twitter (X) yüzünden bir davayla daha karşı karşıya

İddialara göre, yönetim değişikliği sürecinde verilen sözler tutulmadı ve bu durum, eski CEO dahil olmak üzere birkaç önemli ismin, toplamda 128 milyon dolarlık bir tazminat talebiyle mahkemeye başvurmasına sebep oldu. Bu dava, teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı ve sosyal medya platformunun yönetiminde yaşanan değişikliklerle ilgili tartışmaları bir kez daha alevlendirdi.

Twitter’ın eski yöneticileri, aralarında eski CEO Parag Agrawal’ın da bulunduğu bir grup, Elon Musk ve X şirketine karşı milyonlarca dolarlık ödenmemiş tazminat hakları için dava açtı. Bu iddialar, Musk’ın şirketi 2022 Ekim’inde devralmasının ardından yaşanan karmaşık durumları temel alıyor.

Musk’ın Twitter’ı kontrol altına almasının hemen ardından yaptığı ilk iş, Agrawal, CFO Ned Segal, baş hukuk müşaviri Vijaya Gadde ve genel hukuk müşaviri Sean Edgett’ı işten çıkarmak oldu. Dava dilekçesine göre, Musk bu grupla özellikle ilgileniyordu çünkü Musk’ın anlaşmadan çekilmeye çalıştığı ancak mahkeme savaşlarının sonucunda anlaşmayı tamamlamaya zorlandığı aylar boyunca önemli roller oynamışlardı. Dava dilekçesine göre, Agrawal’ın 57.4 milyon dolar, Segal’ın 44.5 milyon dolar, Gadde’nin 20 milyon dolar ve Edgett’ın 6.8 milyon dolar olmak üzere toplamda yaklaşık 128 milyon dolarlık tazminat hakkı bulunuyor.

Elon Musk Twitter (X) yüzünden bir davayla daha karşı karşıya

Dava, Musk’ın anlaşmayı bir gün erken kapatıp yöneticileri son hisse senetleri değerlenmeden hemen önce “haklı nedenle” işten çıkarabilmek için acele ettiğini anlatan Musk biyografisi Walter Isaacson’un anlatımına atıfta bulunuyor. Isaacson’a göre, Musk bu hukuki manevranın kendisine yaklaşık 200 milyon dolar tasarruf sağladığını övünerek anlattı.

Dava dilekçesinde, “Musk faturalarını ödemez, kuralların kendisine uygulanmadığına inanır ve kendisiyle aynı fikirde olmayan herkesin üzerinden zenginliği ve gücüyle geçer,” deniyor. “Musk, davacıların tazminat haklarını ödemek istemediği için, onları sebepsiz yere işten çıkardı, ardından sahte bir neden uydurdu ve kendi kararını desteklemeleri için çeşitli şirketlerinden çalışanları atadı.”

X, dava hakkındaki yorum talebine henüz yanıt vermedi. Eski Twitter çalışanlarının, şirkete ödenmemiş tazminat hakları nedeniyle dava açtıkları ilk sefer bu değil. Başka bir dava, Twitter’ın eski çalışanlarına 500 milyon dolardan fazla ödenmemiş tazminat borçlu olduğunu iddia ediyor. Agrawal, Segal ve Gadde daha önce de, Musk’ın devralmasının ardından ortaya çıkan hissedar davaları ve diğer soruşturmalar nedeniyle ödenmemiş hukuki masraflar için şirketi dava etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x